X
 

Články

Ze zlínské zoo zamířili do volné přírody supi bělohlaví

Sup bělohlavý s mládětem_archiv Zoo Zlín

Ze zlínské zoo v pondělí ráno zamířili do volné přírody další tři supi bělohlaví. Trojici ročních mláďat si vyzvedli pracovníci ochranářského centra Stara Zagora, se kterou zahrada od roku 2009 spolupracuje na repatriaci supů do volné přírody v bulharském pohoří Stará Planina. Mladí supi, 2 samičky a 1 samec, budou nejprve umístění do aklimatizační voliéry, zhruba po půl roce pak vypuštěni v bulharských horách. Včerejší transport tak znamenal nejen další šanci na rozšíření divoké populace supů v Bulharsku, ale stal se i hezkou oslavou desetileté úspěšné mezinárodní spolupráce.

Zlínská zoo v roce 2009 vstoupila do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zaměřeného na obnovu divoké populace supů v Bulharsku. V uvedeném roce se v zoo vylíhlo a úspěšně odchovalo první mládě supa bělohlavého v historii. Na tento úspěch chovatelé čekali od roku 1994, kdy se ve Zlíně objevili první supi bělohlaví. Toto mládě se stalo vůbec prvním supem, kterého zlínští chovatelé předali bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody. „Když jsme se s mými spolupracovníky vydali na podzim roku 2009 s mladým supem na cestu do Bulharska, byl to výjimečný pocit. Měsíce úsilí, příprav a dojednávání spolupráce získaly reálnou podobu, náš sup skutečně mířil do volné přírody," zavzpomínal na začátky projektu ředitel zlínské zoo Roman Horský. Do Bulharska pak odjel s dalším supem i následující rok, čekalo tam na něj velké překvapení. „Měl jsem to štěstí, že jsem zahlédl našeho prvního supa kroužit na obloze. Pak si sedl a já jej jednoznačně identifikoval podle křídelní značky. Udělalo mi to velkou radost," doplnil ředitel Horský.

Do Bulharska zlínská zoo odeslala všech 12 supů bělohlavých, které se u ní podařilo odchovat a 1 supa mrchožravého. Další sup mrchožravý byl již v roce 2015 předán k vypuštění do italského Toskánska. Celkem zoo do volné přírody přemístila již 14 supů. Zoo Zlín patří v současnosti mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku, navíc je jednou z mála zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči.  V pohoří Stará Planina nyní evidují 120 párů supů bělohlavých, 20 párů vzniklo právě díky reintrodukčnímu programu.

Supi patří k nejohroženějším druhům ptáků na světě. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz tohoto léčiva přispěl k stabilizaci populace, návrat na původní stavy je však velmi pozvolný. V Africe je ohroženo 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté.

Další fotografie