X
 

Články

Zlín opět ožije filmovým festivalem


V pořadí 59. ročník Zlín Film Festivalu letos představí na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí nabídne divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Etiopie nebo Albánie. Festival odstartuje 24. května a potrvá do 1. června.

Filmový festival zahájí v pátek 24. května český celovečerní film kombinující prvky animovaného, loutkového a hraného filmu s názvem TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků, který se ve Zlíně představí ve světové premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Chlapec a pelikán režiséra Shawna Seeta v hlavní roli s Geoffreyem Rushem. Oba filmy jsou součástí mezinárodní soutěže filmů pro děti.

Dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli přes 3 600 snímků, aby z nich vybrali 280 filmů, které se představí festivalovým divákům. „Pokračujeme v trendu snižování počtu filmů v programu, reagujeme tak na poptávku festivalové obce a preferujeme kvalitu. V praxi to znamená větší prostor pro reprízy a umožnění divákům zhlédnout více filmů," řekla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Letošní program je podle ní hodně o premiérách, tedy o filmech, které budou poprvé uvedeny v ČR nebo na festivalech vůbec. „Máme štěstí na dostatek nových titulů a zájem produkcí o jejich premiérové uvedení ve Zlíně. Proti jiným festivalům budeme moci divákům i zahraničním hostům nabídnout mnoho nového," doplnila Pášmová.

Diváci se mohou těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme připraveno 32 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 51 krátkých studentských," upřesnila umělecká ředitelka.

Hlavní téma 59. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční Soutěže a sekci nazvanou nově Festival Classics se filmová přehlídka letos zaměří právě na téma Objevuj & Poznávej. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, Lidé a Země," připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty. Ty neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí. Hostem bude například producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Další zajímavosti ze světa přírody přiveze režisér Marián Polák, autor oceňovaného dokumentu Planeta Česko. Bude s dětmi besedovat na téma Nikdy nefilmujte zvířata!. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel Zoo ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního nosorožce bílého na světě.

Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím bude možné nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin. Hosty sekce budou mj. Mnislav Atapana Zelený – etnolog, spisovatel a novinář, či „Maoravák" (napůl Maor, napůl Moravan) Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže a možná je i naučí tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 15 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza (1973) a Tomka a jeho kamarádi (1977). Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H & Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli.

Poměrně silné zastoupení na festivalu bude mít český film. Mimo zahajovací a zároveň soutěžní film v kategorii pro děti TvMiniUni: Zloděj otázek bude mít premiéru v kategorii soutěžních filmů pro mládež koprodukční česko-německý snímek režiséra Ivana Pokorného Uzly a pomeranče. V kategorii krátkých animovaných filmů se o Zlatý střevíček spolu s ostatními snímky z celého světa utká nový večerníček z produkce ČT Kokoškovi na cestách zlínského režiséra Ivo Hejcmana.

Pro festivalové publikum budou mimo soutěž uvedeny filmy Čertí brko, Velké dobrodružství Čtyřlístku i Českými lvy ověnčené snímky Všechno bude a King Skate. V sekci Objevuj & poznávej budou Českou republiku zastupovat snímky Archa světel a stínů, Trabantem tam a zase zpátky či Cesta jako žádná ze sta.

Festivalová dramaturgie připravila pro letošní ročník také nový formát tzv. Filmového vyučování, které dětem interaktivní formou přiblíží zajímavé osobnosti či dějinné události naší historie. Vyučování bude probíhat prostřednictvím pořadů ČT :D, které vznikly ke 100. výročí vzniku Československé republiky (Cyklus Hvězdičky, Když se řekne naše země, V sedm u koně, Skautská pošta).

Zatímco loni přijeli do Zlína dva nadějní herci Art Parkinson (Hra o trůny) a Josh Wiggins (Nová šance), 59. ročník Zlín Film Festivalu přivítá tři mladé evropské herečky. Jordane Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O´Conora (Moje levá noha, Čokoláda) Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých deseti letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Brittania. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Isy Way Out.

Již pět let je nedílnou součástí festivalu program pro filmové profesionály, který od letošního roku nese název Zlín Industry Days. Na základě získaných zkušeností a kontaktů se bude více profilovat jako coworkingová / networkingová platforma specializující se na rozvoj filmového průmyslu v oblasti dětského či mládežnického filmu a podpory mladých a začínajících tvůrců.

Filmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce.

Významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival nejen projekcemi filmů, ale také besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959–64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. „Prostřednictvím populárně naučného programu Po stopách Zikmunda a Hanzelky v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest," dodal Vančura.

V návaznosti na téma Objevuj & poznávej nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali kromě již zmíněného Steva Lichtaga a Mnislava Atapany Zeleného i dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Již tradiční součástí Zlín Film Festivalu je dražba uměleckých filmových klapek. Letošní kolekce Salonu filmových klapek je tvořena 124 originálními díly od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku. 22. ročník Salonu filmových klapek má letos pět zastávek a vyvrcholí opět tradiční aukcí, která se uskuteční 26. května v Kongresovém centru ve Zlíně.

Již počtvrté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánovaný v sobotu 1. června na 16.00 hodin. Předcházet mu bude ve 14.00 oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1 400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.

Novinkou letošního ročníku festivalu budou i speciální food pointy, v rámci kterých budou mít malí i velcí návštěvníci možnost se stravovat v průběhu celého festivalu. K urychlení odbavení bude zaveden speciální elektronický čipový systém, prostřednictvím kterého se bude úhrada provádět. Do celého stravovacího systému festivalu budou zahrnuty i vybrané zlínské restaurace. Ty nabídnou hostům speciální festivalové menu.

Program festivalu naleznete na www.zlinfest.cz