Akce
So, 14. 10. 2023
Art Tour Festival 2023
Tato akce se bude konat částečně s novou náplní posedmé. Festival /dříve Gallery Tour/ propojí pět výstavních míst/galerií a jejich výstavní prezentaci, zaměřenou na současné umění, prolne s jinými druhy uměleckých aktivit, jimiž jsou slam poetry, akce ve veřejném prostoru, promítání filmu, architektonická zážitková vycházka, burza umění a koncertní vystoupení a rave. Mezi jednotlivými body programu se letos budeme přesouvat pěšky, jelikož jsou všechny akce soustředěny do centra města.
Program
Denisa Langrová: Mléčný protest (komentovaná prohlídka výstavy)
13.00–14.00 – Galerie Kabinet T. / J. A. Bati 5637, 12. tovární budova, Zlín
Denisa Langrová do Zlína přichází trochu jako zooantropoložka pozorovat danou lokalitu a srovnávat terénní výzkum s mnohými ekologickými, etologickými a environmentálními teoriemi a lidsko-zvířecími studiemi. Jako autorka již několika narativních videí samozřejmě nepřichází bez příběhů, má v hlavě několik scénářů, které zatím nebudeme prozrazovat. Hledá lokace potenciálních událostí, sbírá a prolíná příběhy mezidruhových vztahů, etické i ty, které práva lidských i mimolidských zvířat posunují daleko za hranice kvality života.
Radek Michálek: Expedice 37 (komentovaná prohlídka výstavy autorem)
Michal Schmidt: Slam poetry performance
VS & poezie (slam poetry ve Výtahu Space)
14.15–15.15 – Vavrečkova 7040, Zlín
Radek Michálek je sběračem i lovcem. Podniká výpravy a získává z nich „zdrojákové" a někdy i fyzické referenční úlovky, které přetváří a zpracovává ve svých obrazech, a současně se s nimi vyrovnává prostřednictvím práce s odlitky. Michel (Michal Schmidt) je finalista MČR za rok 2019 ve slam poetry, organizátor slamových akcích na Vysočině. Student scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Ve svých textech se zaměřuje na sociální i hořkosladká témata, ve svých improvizacích pak staví na bizarních příbězích.
Vizuální smog (architektonická prohlídka Zlína s Lucií Šmardovou)
15.30–16.30 – sraz 15.30 před Kabinetem T.
Neverending story veřejného prostoru ve Zlíně. Procházka začíná na okraji továrního areálu, kde se masivně polepují dříve prosklené výkladce a partery. Nejednotná pravidla umožňují vrstvení vizuálního znečistění po desetiletých vrstvách, příkladem je objekt ABS nebo prostor hlavního a autobusového nádraží. Již klasickým příkladem je potom budova Tržnice, která je zářnou ukázkou nevhodného zacházení s reklamou. Jaké jsou cesty z vizuálního smogu, kde jsou limity města a jaké možnosti máme jako uživatelé? Cyklus procházek naváže na již fungující trasy, které jsou zpracovávány v rámci projektu Zlínský architektonický manuál, jehož realizátorem je spolek aArchitektura.
Ateliér nových médií 2 (AVU): Fearlessness (vernisáž výstavy)
16.45–17.45 – Photogether Gallery / tř. T. Bati 3705, Zlín
Jaké umění má smysl tvořit v dobách společenských změn? Tváří v tvář vyhřezlým kolektivní traumatům násilí a války nejen v sousední zemi a s nimi spojené kolektivní úzkosti nastolujeme téma Fearlesness. Fearlesness vnáší do situace vertikální rozměr, je to životní postoj bojovnice. Radost jako forma odboje. Prohlubuje témata identity, tělesnosti, queerness, zranitelnosti, sebepéče, hledání a obývání vlastního prostoru ve společnosti, pocitu bezpečí a především radosti.
Burza umění
Od 18.00 – ve 44. budově / Šedesátá 44, Zlín
Burza umění se koná pod záštitou Photogether Gallery ve 44. budově, kde bude prostor pro místní umělce nabízet svá díla k zakoupení.
Alžbětko Vocelové: Svnjítě (komentovaná prohlídka výstavy)
18.00–19.00 – Galerie Komnata / zastávka trolejbusů Zahradnická, Zlín
Instalace reflektuje první dětské vědomé vnímání samoty jako něčeho příjemného a bezpečného v souvislosti (a do jisté míry v kontrastu) se současnou tendencí vázat se na lidi. Nic z toho není vnímáno jako absolutní stav. S časem přirozeně dochází k oscilaci mezi polohami, což podněcuje potřebu reflexe a pochopení těchto dějů.
Fuga na černých klávesách (1964, Drahomíra Vihanová) (promítání krátkometrážního filmu)
19.15–20.00 – Zámek Zlín, Soudní 1
Fati Farari je z Afriky. V Praze studuje u profesora Raucha hru na klavír a bydlí v podnájmu u české rodiny. Mezi studenty má sice několik přátel, ale i přesto se občas setkává s narážkami na svou tmavou pleť. Před svým absolventským koncertem je pozván na ambasádu své země, aby mu byla předána důležitá zpráva. Nalezne v hudbě útočiště, které tak zoufale potřebuje?
Piece Pissing (vícekanálová projekce ve veřejném prostoru)
20.15 – Public Museum Vojtěcha Skácela / podchod vedoucí z dolního parku na autobusové nádraží, pod zastávkou U Zámku
Aktuální instalace a projekce ve veřejném prostoru navazuje na předchozí projekty reagující na konkrétní místo a tématem reakcí od roku 2017 ve Zlíně a německém Berlíně jsou konkrétní místa, nejen s historickou hodnotou, například v kontextu sochařských realizací. Interakce by tak měla proběhnout ve formě menší a dočasné projekce s performancí. Vedle vytvoření dialogu-mostu mezi aktéry, má být cílem akce vyprovokování debaty týkající se současné role a funkce umění vůbec. Ve veřejném prostoru tvořím z přesvědčení, že vizuální umění není jen tím, co visí nebo leží v galeriích, ale že umění z těchto prostorů může a mělo by vystoupit a přesáhnout je.
Koncerty Nanashi, Princip, Athena Chlebová, Rainer + DJ set Serb 686 + pokračování Burzy umění (vstupné 99 Kč)
21.00–3.00 – 44. Budova, Šedesátá 44, Zlín
Stejně jako minulý rok bude připraven doprovodný program v podobě večerních koncertů a DJ setů, jenž se tentokrát odehraje v prostorách 44. budovy bývalého areálu Svitu. Zahraje několik hudebníků zlínské a pražské alternativní scény. Také zde bude pokračovat Burza umění.