X
 

Články

Město zve na výstavu: Bydlíme! Život, plánování, stěhování


Městský Odbor kultury a památkové péče pořádá výstavu Bydlíme! Život, plánování stěhování. Místem konání je zlínský zámek a její začátek uvede 29. dubna v 18 hodin vernisáž. Výstava avizuje blížící se kulaté výročí doložené existence města Zlína. Tvůrci výstavy čerpali ze zlínského prostředí, ve kterém se objevují nejrůznější formy bydlení – od standardních rodinných domů, přes experimentální bytové domy, ceněná panelová sídliště i výstavní prvorepublikové vilové bydlení.

„Výstava nezastírá svou prvotní inspiraci historií výstavby baťovských residenční čtvrtí Zlína. V 19. století se v Evropě objevila první průmyslová města, která se záhy začala potýkat s nedostatkem kapacit pro rychle rostoucí počty obyvatel. Během dalšího vývoje se pak ustavily městské a podnikové politiky péče o obyvatelstvo a zaměstnance, formou zajištění základních potřeb a služeb," sdělila Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína.

Výstava je uspořádána jako předzvěst oslav sedmistého výročí první písemné zmínky o Zlíně, které se uskuteční v roce 2022. Návštěvníci v zámeckém sále ale neuvidí další sérii fotografií a modelů domů, bytů a jejich vybavení. Konkrétní pojetí výstavy představuje lidské příběhy čerpané ze zkušeností obyvatel našeho města. Sedm fiktivních obyvatel zde bude vyprávět svůj životní příběh a to, jak je bydlení ovlivnilo. Tuto individuální rovinu bude doplňovat širší zlínský, republikový i mezinárodní kontext. Stylizovaný graf například ukáže, jak se proměňovaly počty obyvatel jednotlivých typů bydlení v průběhu 20. století.

„Baťovský i pobaťovský Zlín můžeme v tomto smyslu chápat jako velkou laboratoř, ve které je možné vývoj typů bydlení zkoumat. Rodinné a bytové domy ve městě mají formu svým způsobem jedinečnou či experimentální. Rozsáhlé kolonie rodinných domů byly v době svého vzniku ojedinělým jevem a zůstaly jím dodnes. Ve Zlíně ale také vznikaly první panelové domy, některé jako pokusné prototypy," uvedla kurátorka výstavy Barbora Vacková a dodala: „Konečně Zlín je také místem stavby jednoho ze dvou českých kolektivních domů."

Pro zájemce o hlubší prozkoumání tématu bude součástí expozice čítárna s dobovými dokumenty, pro děti pak herna, ve které si budou moci postavit vlastní město. Výstavu trvající do konce srpna doplní doprovodný program přednášek o zlínském bydlení a s ním souvisejících tématech.

Výstavu je možné navštívit od úterý do soboty od 10:00 do 17:00 hodin, v neděli dle dohody.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.